Научни клуб

Научни клуб Рановац основан је 30. августа 2017. године као одељење Регионалног центра за професионални развој запослених у образовању Смедерево и њиховог Научног клуба. То је једини Научни клуб на територији Републике Србије који се налази у просторијама неке Основне школе и једини који се налази у сеоској средини.

Идеја о отварању једног таквог клуба проистекла је из потребе и жеље за децентрализацијом науке и њене промоције у мањим руралним срединама. За координацију између Центра за промоцију науке и запослених у школи од почетка је задужен Крсто Маслеша, наставник математике и информатике, који заједно са директорком Сањом Стјепановић прате активности ЦПН-а и према могућностима презентују то својим колегама и активно се укључују у њих.

До сада је кроз разне активности које је Научни клуб Рановац реализовао учешће узело преко 20 наставника наше школе, али и других школа у нашем окружењу, најмање 20 сарадника који су на разне начине учествовали у нашим активностима, као и више од 15 организација, а врло често је све било пропраћено од стране медија, локалне самоуправе и житеља наше општине и округа.

Научни клуб Рановац је учествовао у три наврата у „Ноћи истраживача“, од којих се 2020. године није организовала уживо због епидемијске ситуације, већ смо садржаје снимали и постављали на канал ЦПН-а где су сви заинтересовани то могли одгледати. Последња у низу била је најуспешнија уз највећи број посетилаца, а реализована је на Градском тргу у Петровцу.

Планирано је да се у градском језгру општине Петровац на Млави направи Парк науке, али до реализације још увек није дошло. За сада су урађена 2 експоната, један нам је испоручен, а на израду трећег се чека. Верујемо да бисмо Парком науке додатно подизали свест код већег броја наших суграђана важношћу промоције науке, али и додатно туристички оснажили понуду нашег краја још једним садржајем.

Како је отварање нашег Научног клуба испраћено у медијима

Регионални центар Смедерево

Данас је Основна школа „Јован Шербановић“ из Рановца била улепшана свечаним сјајем, обасјана поносом и усхићењем које увек прати нове почетке – у присуству многих званичника, наставника и ученика, љубитеља науке и пријатеља школе, отворен је Научни клуб Рановац… Прочитај целу вест

Центар за промцију науке