Екологичарење

Неформална група “Зелени репортери“ коју чине ученици и наставници ОШ “Јован Шербановић“ из Рановца током првог полугодишта школске 2022/23. реализовала је пројекат “ЕКОЛОГИЧАРЕЊЕ“ у оквиру програма подршке неформалним групама за заштиту животне средине и одрживи развој заједнице “Снажно зелено“ који спроводе Млади истраживачи Србије заједно са Београдском отвореном школом и Инжињерима заштите животне средине, уз финансијску подршку Европске уније.

Циљ пројекта био је унапредити знања из области екологије и заштите природних вредности код деце и младих узраста од 7 до 15 година, али и старијих суграђана и родитеља кроз радионичарски рад, вршњачко учење, практичну активност и примену стечених знања.

Резултати пројекта:
  • учешће ученика основних школа у обележавању значајних датума јесењег еколошког календара везаних за област заштите природних вредности;
  • учешће ученика основних школа у радионицама кроз које су стекли знања из различитих биолошких и еколошких области;
  • упознавање ученика основних школа са природним вредностима краја у коме живе;
  • организација ученичких еколошких акција у већини школа на територији општине Петровац на Млави;
  • повећање броја заинтересованих ученика за чланство у Зеленим репортерима;
  • унапређење различитих видова сарадње са институцијама и удружењима.

АктивностиПостигнути резултатиЛокација активностиПериод реализације активности
Обележавање Европског дана без аутомобила –Јесења бициклијадаСкренута је пажња на загађење ваздуха и промовисани су здрави стилови животаОШ ‘’Јован Шербановић’, Рановац; Црни Врх5.10.2022.
Дводневна обука за Омладинске еко активистеУченици старијих разреда, представници свих основних школа са територије општине Петровац на Млави оснажени су и обучени да сами организују и реализују еко-акцију у својој школи.
Едукативни летак са препорукама за своје вршњаке из области заштите животне срединеНародна библиотека ‘’Ђура Јакшић’’, Петровац на Млави13. i 20. 10.2022.
Обележавање Дана станишта и Дана здраве хранеБоравак и шетња у природи. Стицање знања о значају и могућности одрживог коришћења и заштите биодиверзитета Хомољских планинаКрепољин22.10.2022.
Обележавање Дана еколошког покрета- Спровођење еколошких акција у 8 основних школа које су осмислили обучени еко активисти заједно са својим вршњацима.Већа свест ученика основних школа о могућностима и значају укључивања у живот одраслих, посебно када су у питању проблеми у животној средини. Оснажени тимски дух и јединство. Одржано је 8 акција-радионицаОпштина Петровац на Млави16.11.2022.
Обележавање Дана пешачења и викенд храњења птица- постављања хранилица за птицеУ дворишту школе и до локалног сеоског врха постављене су И напуњене храном, хранилице за птице које су ученици сами израдили од рециклираног материјалаРановац30.11.2022.
Обележавање дана чистих планинаВременски услови су планираног датума били изузетно лоши за излазак деце на планински врхХомољске планинеАктивност ће се одржати у топлијем периоду године
Спровођење наградног ликовног конкурса за ученике од 1. до 4. разреда на тему „како ја чувам животну средину“Више интересовања за проблеме у животној средини и код ученика млађих разреда основних школа. Ликовни радови ученика који могу користити као наставно средствоСве основне школе на територији општне Петровац на Млави22.11.2022.
Изложба продуката насталих током реализације пројектаГрађани Петровца на Млави и околних насеља, родитељи и наставници имали су прилику да виде најбоље радове ученика на тему ‘’Како ја чувам животну средину’’, и фотографије најбољих еколошких акција које су спроведене у школама.Народна библиотека ‘’Ђура Јакшић’, Петровац на Млави15.12.2022.

Екологичарење - видео снимци

• ЕКОЛОГИЧАРЕЊЕ - Зелени репортери, Рановац Лортус медиа 13.октобар 2022. године, Петровац на Млави
  • У оквиру пројекта ЕКОЛОГИЧАРЕЊЕ одржана обука за младе еко активисте
  • „Зелени репортери” из рановачке основне школе у пројекту „Екологичарење” 14.10.2022 . (РТВ Браничево)